شرکت‌های خودروسازی

بررسی بهترین شرکت‌های صنعتی در حوزه خودروسازی ایران

شرکت شهاب خودرو

شهاب خودرو در سال 1345 به نام لیلاند موتور ایران با همکاری بریتانیا برای مونتاژ کامیون و اتوبوس تاسیس شد.

اولین خودروهای خدمات شهری در ایران همچون اتوبوس و کامیون‌های خدمات شهری مثل زباله‌کش، آتش‌نشانی و تانکر معطوف متعلق به این شرکت می‎‌باشد و هم اکنون نیز به عنوان دومین سازنده اتوبوس در ایران فعالیت می‌کند.

پس از انقلاب اسلامی

در جریان انقلاب اسلامی در سال 57 بنیاد مستضعفان کارخانه شرکت را مصادره و سه سال بعد از آن نیز این شرکت تحت مالکیت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران درآمد.

لازم به ذکر است یک سال پس از واگذاری در سال 1361 این شرکت به شهاب خودرو تغیر نام داد و پس از طی کردن یک پروسه طولانی در سال 1373 پروانه بهرا برداری آن صادر و بعد از 4 سال نیز در یک مزایده این شرکت به آستان قدس رضوی فروخته شد.

محصولات

از محصولات این مجموعه نیز می‌توان ساخت نخستین اتوبوس‌های دوطبقه در ایران، تولید کامیون لیلاند مدل سوپر کمت، ساخت نخستین اتوبوس گازسوز ، تولید نخستین اتوبوس بی‌آرتی BRT ، خودروهای آتش‌نشانی، زباله‌کش و لجن‌کش، رولاف سیستم بازوی غلطان، اسکیپ لودر، تانکرهای حمل آب و مواد سوختنی، زین پل‌کش را عنوان کرد. که می‌‌توانید بعضی از تصاویر مربوط به محصولات این شرکت را در زیر مشاهده کنید:

گروه خودروسازی بهمن

گروه خودروسازی بهمن در حوزه حمل و نقل دریایی به‌نام شرکت سهامی ایران خلیج کو در سال 1331 تاسیس شد.

در سال 1338 این شرکت با تغیر عنوان به کارخانه اتومبیل سازی مزدا اولین محصول خود در حوزه خودرو را با عنوان وانت سه چرخ مزدا تولید کرد.

گفتنی است حدود بیست سال پس از تولید اولین خودرو وانت سه چرخ در کشور در سال 1363 با تولید مانت مزدا 1600 نام مجموعه را به وانت ایران تغیر داد.

و در نهایت در سال 1378 شرکت به گروه بهمن تغیر نام داد.

سهام عمده این شرکت در سال 1395 از طریق بورس توسط بخش خصوصی خریداری شد.

فلذا ماموریت جدید شرکت نیز پوشش نیازهای بازار حمل و نقل با رویکرد تولید وسائل نقلیه سبک از جمله موتور سیکلت و انواع خودروهای سواری تا خودروهای تجاری سبک و سنگین در قالب شرکتهای بهمن موتور ، بهمن دیزل ، سیبا موتور و ایران دوچرخ بوده است.

محصولات

گفتنی است، محصولات این شرکت نیز به شرح زیر می‌باشد:

خودروهای سواری

مزدا ۳۲۳ (۱۳۷۹ تا ۱۳۸۶)توقف تولید

مزدا ۳ (۱۳۸۶ تا ۱۳۸۹) توقف تولید

مزدا ۳ نیو (۱۳۸۷ تا ۱۴۰۰) توقف تولید

بسترن B50 (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳) توقف تولید

بسترن B50F (۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶) توقف تولید

بسترن B30 (۱۳۹۶ تا ادامه دارد)

مزدا ۳ نیو (هاچ بک) (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۰) توقف تولید

مزدا ۲ (۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲) توقف تولید

وانت (پیکاپ)

مزدا B2000 (۱۳۸۷ تا ۱۳۹۵) توقف تولید

ایسوزو دی مکس (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۴) توقف تولید

کاپرا ۱ (۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶) توقف تولید

کارا ۲۰۰۰ تک کابین و دو کابین (۱۳۹۴ تا ادامه دارد)

کاپرا ۲ (۱۳۹۶ تا ادامه دارد)

وانت کارو (۱۳۹۸ تا ادامه دارد)

SUV

میتسوبیشی پاجرو (۱۳۸۵ تا ۱۳۹۳) توقف تولید

لندمارک V7 (۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵) توقف تولید

هاوال H2 (۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰)

فیدلیتی

دیگنیتی

هاوال H9 (۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰)توقف تولید

کامیون و کامیونت

کامیونت ۵/۲ تن NMR85E

کمپرسی FVZ

کامیونت شیلر ۶ تن

کامیون ایسوزو FVR

کامیونت ایسوزو ۵/۲ تن NKR77

کامیونت ایسوزو ۸/۴ تن NPR75m

کامیونت ایسوزو ۶ تن NPR75K

کامیون ایسوزو FVZ

تایگر وی ۶ تن و ۸ تن

کامیون کشنده جفت محور J6

شاسی کامیون CA3250

کامیون کشنده تک محور J6

مینی‌بوس

مینی‌بوس ایسوزو سحر

مینی بوس مکسوس

شیلر

موتور سیکلت

آزما ۱۲۵

آزما ۱۵۰

آزما ۲۰۰

آرشیا ۱۲۵

آرشیا ۱۵۰

آرشیا ۲۰۰

سه چرخه برقی

XY150-10B EFI

نگین خودرو

ارابه آتشین یا کالسکه دودی نامی بود که مردم ایران به اولین خودرو که توسط مظفرالدین شاه قاجار، در مرداد ماه 1279 هجری شمسی وارد ایران شده بود، می‌گفتند.

ورود اولین خودرو به ایران 15 سال بعد از اختراع اولین خودرو در جهان اتفاق افتاد و در آن زمان پادشاه وقت دو دستگاه رنوی فرانسوی مدل 1890 را از فراسنه سفارش داد.

با توجه به سالها حضور شرکت رنو در ایران شرکت نگین خورو در سال 1387 به عنوان نماینده رسمی این شرکت فرانسوی با رعایت تمامی استانداردهای جهانی به‌صورت کاملا خصوصی تاسیس شد.

ایران خودرو

برادران خیامی در سال 1341 با یک‌صدمیلیون سرمایه شرکت ایران‌خودرو را که آن زمان ، ایران ناسیونال نام داشت، تاسیس کردند. که در ابتدا اتوبوس‌های معروف به «ال‌پی» را تولید می‌کردند که البته شاسی آن‌ها را از کشور آلمان وارد می‌شدند.

4 سال پس از تاسیس این شرکت طی قراردادی که با شرکت روتس انگلستان و تاسیس کارخانه ویژه برای تولید پیکان ساخت انبوه این خودرو در سال 135 کلید خورد و تا سال 1357 پیکان در مدل‌های مدل‌های کار، لوکس، جوانان، استیشن و وانت تولید می‌شد.

همچنین نیز انواع کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و آمبولانس در این سال‌ها با همکاری دایملربنز توسط ایران خودرو تولید می‌شد. در سال 57 این شرکت هدفگذاری برای خودکفایی در این صنعت کرد که با توجه به انقلاب اسلامی در همان سال تمامی اموال برادران خیامی از جمله ایران‌خودرو نیز مصادره شد.

مشکلات ایران‌خودرو در سال‌های اولیه انقلاب اسلامی

مشکلات ایران‌خودرو در خلال جنگ تحمیلی و مخالفت گروه‌های تند رو انقلابی برای ادامه فعالیت این شرکت بسیار زیاد شد که موجب فرسودگی و زیان شدید این صنعت شد.

لازم به ذکر است پس از جنگ تحمیلی و پذیرش قطنامه 598 توسط جمهوری اسلامی ایران مقدمات ساخت پژو 405 در شرکت فراهم شد و این خودروی فرانسوی توانست بازار ایران را تصاحب کند و فروش خوبی از این مدل از خودرو داشته باشد.

شرکت تصمیم گرفت تا با افزایش تیراژ تولید خودرو به 300 هزار دستگاه در سال را شروع کند.

در همین راستا، در دهه 70 طراحی خودرو سمند بر رویه پلتفرم 405 انجام شد و پس تلاش‌های فراوان خودرو سمند برای اولین بار در سال 1381 به تولید انبوه رسید.

گفتنی است؛ کارشناسان بسیاری به ایمنی و عملکرد سمند ایراد داشتند.

با شروع دهه 80 ایران‌خودرو تحول در این‌خودرو نیز شکل گرفت و مونتاژ پروژه‌های پارس سال، سمند سال و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار در کشور ایجاد شد. و در همی سال‌ها نیز با اعمال چند تغیر جزئی به مدلهای ذکر شده حصولات جدیدی را به بازار عرضه کرد.

با توجه به تولیدات جدید ایران‌خودرو زمان خداحافظی با پیکان رسیده بود و با تصمیم مدیران وقت در سال 1384 پیکان از فهرست محصولات این شرکت خارج شد.

در همان سال نیز برای اولین بار در کشور موتورملی بر پایه گازسوز طراحی شد. و یک سال بعد از ان نیز خط تولید موتور ملی راه اندازی شد.

همچنان با تولید انبوده خودرو سمند پروژه صادرات این محصول ایران‌خودرو به کشورهای خارجی کلیدخورد.

طراحی و تولید دنا

برای اولین بار در کشور ایران‌خودرو به سمت تولید و طراحی خودرویی رفت که صفر طراحی آن توسط متخصصان ایران‌خودرو انجام شده بود و در کمتر از یک سال نمونه سازی این خودرو که دنا نام داشت انجام شد.

و همچنین در فروردین سال 1390 این خودرو رونمایی شد.

سایپا

خودروسازی سایپا در سال 1344 با هدف عرضه خودروهای سیتروئن تاسیس شد.

لازم به ذکر است، دو سال پس از تاسیس این شرکت طی توافقی با رنو فرانسه، عرضه رنو در مدل‌های 2 و 4 را بر عهده گرفت.

همزمان با ناقلاب اسلامی دولت جمهوری اسلامی ایران اموال شرکت سایپا را مصادره کرد و بعد از دوسال مالکیت این شرکت را تحت نظر سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران قرار داد.

همچنین در آغاز دهه 70 این شرکت پرفروش ترین خودروی تاریخ ایران یعنی پراید را تولید کرد.

همچنین در دهه 80 خودروسازی سایپا توانست اولین خودروی انحصاری خود را که تیبا نام داشت را طراحی کند. بالاخره بعد از گذشت 7 سال از شروع طراحی تیبا این خودرو رونمایی شد.

در همین راستا در دهه 90 خط تولید این شرکت در کشور سودان راه اندازی شد .

سال 87 بنا بر قانون بودجه وقت 51 درصد از سهام سایپا در بورس واگذارشد

در همین زمان این شرکت نخستین کامیون شکل یافته تولید داخلی خود را که در شرکت سایپا دیزل یکی از زیرمجموعه‌های شرکت سایپا می‌باشد تولید کرد .

A nice entry

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

Read more

How to: Selecting the perfect wine

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus.

At massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi.

Aecenas tempus, tellus eget condimentum rhoncus, sem quam semper libero, sit amet adipiscing se

Read more

Entry with Audio

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer.

 • Donec posuere vulputate arcu.
 • Phasellus accumsan cursus velit.
 • Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae;
 • Sed aliquam, nisi quis porttitor congue

Read more

Entry without preview image

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

 1. Nulla consequat massa quis enim.
 2. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.
 3. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo.

Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim. Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus.

Read more

Entry with Post Format “Video”

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem. Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo.

Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim. Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus.

 

Read more

A small gallery

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

 • Nulla consequat massa quis enim.
 • Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu.
 • In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo.
 • Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi.

Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

Read more

This is a post with post type “Link”

Entries with this post type link to a different page with their headline. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor.

A nice post

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Aenean commodo ligula eget dolor. Aenean massa. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Donec quam felis, ultricies nec, pellentesque eu, pretium quis, sem.

Nulla consequat massa quis enim. Donec pede justo, fringilla vel, aliquet nec, vulputate eget, arcu. In enim justo, rhoncus ut, imperdiet a, venenatis vitae, justo. Nullam dictum felis eu pede mollis pretium. Integer tincidunt. Cras dapibus. Vivamus elementum semper nisi. Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim.

Read more

The new Pizza oven

Aenean vulputate eleifend tellus. Aenean leo ligula, porttitor eu, consequat vitae, eleifend ac, enim. Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet. Quisque rutrum. Aenean imperdiet.

 • Etiam ultricies nisi vel augue. Curabitur ullamcorper ultricies nisi. Nam eget dui.
 • Eoncus. Maecenas tempus, tellus eget condimentum rhoncus, sem quam semper libero.
 • Sit amet adipiscing sem neque sed ipsum.
 • Nam quam nunc, blandit vel, luctus pulvinar, hendrerit id, lorem.
 • Maecenas nec odio et ante tincidunt tempus.

Nunc nonummy metus. Vestibulum volutpat pretium libero. Cras id dui. Aenean ut eros et nisl sagittis vestibulum. Nullam nulla eros, ultricies sit amet, nonummy id, imperdiet feugiat, pede. Sed lectus.

Read more